Nélkülözhetetlen információk az UV-térkép értelmezéséhez és a hatásos napvédelemhez:
1. Vésd az eszedbe, hogy a napfürdőzés egy új keletű divathóbort. Még az állatok is kerülik a tűző napsütést, ahogy ezt régebben az emberek is tették.
2. Figyeld a napi UV-előrejelzést. Ne várd a pirosat! Ha narancssárga jelzést látsz, 7-es, 8-as erősségű UV-sugárzást, ne legyints, Magyarországon és a környékén ez az UV-szint a lehető legerősebb!
3. Ne felejtsd a te bőröd a közép-európai viszonyokhoz van szokva. Ha délebbre utazol, jóval erősebb védelemre van szükséged! A te bőröd az extrém erősségű UV-re védtelenebb, mint a helyiek bőre. A fürdőzést napozást hagyd a délelőtti, délutáni órákra! Délben védd magad ruhával, kalappal, keresd az árnyékot, és használj magas faktorszámú UV-szűrős naptejet.
4. A vízfelületek, a homok és a hó visszaverik az UV-sugarakat, ilyen helyeken sokkal több UV-sugárzás éri a szervezetedet. A magas hegyekben is vigyázni kell az UV-vel!
5. Hűsíti a bőrödet, de nem véd meg az UV-sugárzástól sem az ha vízben vagy, sem az, ha fúj a szél.
6. Nyáron is védd a testedet hosszú ujjú ruhával és kalappal! Furcsán hangzik, de egy hosszú ujjú fehér pólóban, amelyik visszaveri a fényt (és az UV nagy részét) kevésbé lesz meleged, mintha közvetlenül égeti a bőrödet. Gyereknek már UV-szűrős, hosszú ujjú fürdőruhák is kaphatók.
7. Védd a szemedet napszemüveggel! A legkisebbeknek is vannak már szuper babanapszemüvegek.
8. A napsugárzásnak természetesen vannak jótékony hatásai is a szervezetre, hiszen elősegíti a csontképződést, D-vitamin-képződést, de ehhez nem kell délben a napon égetned magadat. Árnyékban, illetve a délelőtti, délutáni órákban is begyűjtesz annyit, amennyire a testednek szüksége van.